Citrusové plody jsou velmi užitěčné pro tělo, protože obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, vitamínů
a minerálů jako hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo, zinek a mnohé další. Citróny obsahují také vlákninu. Pokud si vypěstujete vlastní citróny, rozhodně budou čerstvější než kupované a nebudou obsahovat umělé látky. Samozřejmě nic se nemá přehánět a platí to i v případě konzumace citrusů. Hlídejte si kolik citrusů sníte, aby vaše strava byla dostatečně vyvážená, protože citrusy obsahují množství cukru.
A jak si vlastní citrus vypěstovat? Máme na výběr ze dvou možností.
a) Pořiďte si 2-3 roky starý citroník. Takto dosáhnete největšího úspěchu.
Co budeme potřebovat?
-
Květináč s otvory (z hliníku nebo plastu)
-
Kameny
-
Zeminu (pro lepší výsledek-substrát pro citrusy)
1. Přesvědčte se, že je květináč větší než kořenový bal citroníku.
2. Na dno rozložte kameny, pro lepší proudění vzduchu.
3. Vyplňte květináč zeminou/substrátem pro citrusy a zasaďte ovocný stromek.
Citroník můžeme umístit na slunný balkon, lodžii nebo za okno do obývacího pokoje. Místo, kam stromek umístíte by mělo zajišťovat každý den 7 až 10 hodin denního světla a nezapomínejte na pravidlnou zálivku, ale dávejte pozor, abyste stromek nepřelili. Podle toho, jak stromek bude růst, bude potřeba ho přesazovat do větší nádoby (cca 0,35 m hlubší a 0,5 m širší).
b) Zasaďte semínko citrónu
Co budeme potřebovat?
-
Citrón, nejlépe bio, protože neorganické citróny obsahují převážně semínka, které nevyklíčí
-
Půdu (doporučujeme s obsahem přírodních hnojiv, perlitu, rašeliny)
-
Květináč (pro semínko doporučujeme květináč o rozměrech 15x15 cm)
-
Lampu vhodnou pro rostliny
A návod jak na to:
1. Mírně namokřete půdu/substrát (musí být úrodná, prokypřená).
2. Naplňte květináč cca 30 mm pod jeho okraj.
3. Připravte si semínko z citrónu a nezapomeňte ho důkladně očistět od dužiny.
4. Do středu nádoby vytvořte 10 mm hluboký důlek a vložte do něj semínko a lehce přikryjte tenkou vrstvou hlíny.
5. Slabě postříkejte půdu vodou (můžeme doporučit rozprašovač).
6. Květináč překryjte průhlednou fólií (můžete použít potravinářskou) a uchyťte na okrajích gumičkou. Aby skrz fólii mohl procházet kyslík, je dobré ji na několika místech lehce propíchnout (pomocí špendlíku, obyčejné tužky nebo vidličky).
7. Květináč umístěte na teplé a slunné místo.
8. Aby vám půda úplně nevyschla, můžete jí lehce namočit, ale dejte si pozor, abyste semínko nepřelili, potom by nemuselo vyrůst.
9. 14 dnů po tom, co semínko vyklíčí, odstraňte potravinářskou fólii.
Zkontrolujte, jestli není citroník napaden nějakou nemocí nebo plísní, které by mohly rostlinku zničit. Pokud objevíte nahnědlé lístky, tak je co nejdříve odstraňte. Jestliže je to nezbytné, můžete použít nějaký chemický přípravek, který se dá sehnat v zahradnictví. Protože cílem je vaší rostlinku ochránit. Pokud uznáte za vhodné, použijte lampu vhodnou pro rostliny, abyste rostlině pomohli s růstem.
Půdu udržujte stále jemně vlhkou, nezapomínejte, že citroník nesmí mít nikdy sucho! Starší rostliny potřebují méňe vody než ty mladší, ale vodu potřebuje každá rostlina. Ujistěte se, že váš citroník bude každý den minimálně po dobu 8 hodin vystaven dennímu světlu. Po malých dávkách můžete přidávat organické hnojivo. A pokud se vám zdá, že aktuální květináč není vhodný, nezbývá nic jiného než citrus přesadit do většího (např. o rozměrech 60x30 cm).
Nezapomeň se nám pochlubit svojí citronovou zahrádkou a pošli fotky na info@inavody.cz, tvá fotografie bude zveřejněna na facebooku pro inspiraci dalších zahrádkářů :)
Přejeme pořádnou úrodu!